fbpx

Gratuluju, zaujali jste uživatele natolik, že klikl na Registrovat nebo Vytvořit nový účet! Teď před vámi nicméně leží ten nejdůležitější úkol – neodradit ho, než registraci úspěšně dokončí. Pohodlně ho provést celým krátkým procesem a ideálně mu neustále držet před očima tu odměnu, která ho na konci čeká.

 

Než začneme textovat jakýkoli software, musíme si ho rozkouskovat na jednotlivé kroky, procesy. Poznat všechny návaznosti.

 

Takové vytvoření nového účtu většinou sestává z těchto čtyř kroků:

  • Uživatel se chce zaregistrovat a klikne na odpovídající položku.
  • Uživatel vyplní požadované údaje (současně souhlasí se zpracováním údajů / prokáže, že není robot).
  • Proběhne ověření uživatele (e-mail, SMS, prokázání totožnosti na pobočce).

Plus samozřejmě musíme počítat s chybovým stavem:

  • Uživatel zadá údaj špatně (jméno, e-mail, heslo, adresu, …).

 

Každý z těchto kroků má svůj účel a své úskalí, takže si je jeden po druhém projdeme. A zrovna ukážeme vhodný příklad z praxe.

Tak pojďme na to.

 

1. Zdůrazněte přidanou hodnotu

Pokud to jde, tak už v CTA nebo buttonu k registraci vypíchněte hlavní přidanou hodnotu.

Na registračním formuláři zopakujte výhody založení účtu a vyzdvihněte všechno efektivní a pozitivní.

 

Příklad Rekola.cz:

Možnosti registrace si na stránce Rekola všimneme okamžitě – výrazný button “Začít jezdit”. Výborně zvolený text okamžitě oznamuje hlavní výhodu vytvoření účtu.

 

 

Po kliknutí na “Začít jezdit” pokračujeme jasným sdělením.

 

 

Okamžitě nás přivítá podobný výrazný text na stránce. Máme na výběr mobilní nebo webovou aplikaci, srozumitelně a stručně je vysvětleno, co to znamená. Kdybychom byli na vážkách, přesvědčí nás ještě chytře umístěný link na 10 důvodů proč.

Všimněte si nejen textů, ale taky logického a přehledného rozmístění variant na stránce. Chytřejší by to bylo už jen, kdyby prohlížeč zjistil, z jakého zařízení se připojujeme, a rovnou nám nabídl nejvhodnější variantu jako první.

 

Příklad iPrima.cz:

Po rozkliknutí “Přihlásit se” se na domovské stránce iPrima dostáváme na chytře sestavený soupis výhod registrace.

 

 

Víme, proč bychom účet měli chtít založit, a hned k nám promlouvá i text řádkem “Nemáte účet na iPrima? Vytvořte si ho”. A jdeme na to.

 

2. Udržujte registraci co nejrychlejší

Nedělejte to složitější, než to je. Přesně uživateli řekněte, co má udělat, případně i proč. Chtějte po něm vždy jen ty údaje, které opravdu v tuto chvíli potřebujete. Cokoli dalšího si může později sám doplnit v profilu.

 

Příklad Rekola.cz:

Víme, že se jdeme registrovat a všechno se stihne do pěti minut. Kdybychom si teď vzpomněli, že už účet máme, pořád existuje cesta zpět do přihlášení.

 

 

Zadali jsme správný e-mail a heslo. Co teď?

 

 

Ready, steady, jedem!

 

Příklad Rohlik.cz:

Rohlik.cz považuju za jeden z nejpodařenějších příkladů otevřené komunikace s uživatelem.

Podívejme se na registrační formulář.

 

 

Okamžitě víme, že registrovat se mají jen noví zákazníci. Ti, kteří mají účet, se mají přihlásit.

Nedovolí nám taky udělat chybu – tlačítko Pokračovat se aktivuje až po správném zadání všech potřebných údajů.

Někteří uživatelé mohou mít problém se zadáním svého telefonního čísla. Proto Rohlík už rovnou vysvětluje, proč ho potřebují. Aby jim kurýr mohl zavolat. A hned pod tlačítkem Pokračovat říká, co se bude dít dál. Za mě velmi podařená textace.

 

3. Vysvětlete ověření

Vždy uživateli jasně vysvětlete, co musí udělat. Jestli zadat kód z SMS zprávy nebo otevřít e-mail. A taky podchytit možnost, že mu žádný kód nepřijde.

Nezapomeňte, že je třeba otextovat i zaslaný e-mail nebo SMS zprávu.

 

Příklad Heureka.cz:

Po dokončení registrace na portálu Heureka hned víte, co máte dělat. Zajít do své e-mailové schránky a potvrdit aktivační e-mail.

 

 

4. Vypilujte chybové hlášky

Jako UX Writeři si musíme pohlídat i chybové hlášky. Nejen textaci, ale taky uživatelskou srozumitelnost. Snažme se přesně říct, co je špatně. Jestli v zadání mají být dvě slova (jméno a příjmení), jestli nesedí formát e-mailu nebo je zadaný text příliš dlouhý či krátký.

Často právě chybové hlášky uniknou pozornosti a pak v česky otextovaném portále najednou vyletí defaultní anglická hláška jako “Enter your e-mail”. To se vám nesmí stát.

Dávejte si taky pozor na obviňování uživatele. Nikdo nechce vidět “Zadali jste špatně e-mail.” – nikdo se nechce cítit, že udělal chybu. Vyhněte se šikanování svého uživatele, nebude vás mít rád.

Na závěr si ověřte, že je celý proces pro uživatele příjemný. Pokud se vám chybová hláška objeví až po odeslání formuláře, kolonky se resetují a vy musíte všechno zadávat znovu, tak vás sebelepší text nezachrání. Vychytat tyto UX faily je taky úkolem UX Writera.

 

Příklad Fakturoid.cz:

Příkladem dobré textace chybových hlášek je rozhodně Fakturoid.

 

 

“Tohle nevypadá jako platný email.” a “Alespoň 6 znaků, prosím. Maximálně 80 znaků.” hned vysvětluje, co je špatně a jak to napravit. A dělá to přátelsky a stejným tónem, jakým Fakturoid komunikuje ve všech svých materiálech.

 

5. Nepokazte si to na konci

Uživatel vyplní e-mail, heslo a ukazuje se svatý grál – velký nápis “Hotovo!” a informace, že má vytvořený účet a odteď si může užívat všech výhod. Nicméně ho dole malým, drobným písmem ještě prosí o ověření e-mailu. Tohle není úplně ideální dávkování informací.

Pokud uživateli řekneme, že je všechno hotovo, tak se opravdu ujistěme, že je všechno hotovo. Jinak nebude uživatel happy – a tím pádem ani vy.

 

Teorie nebe – peklo – ráj

Závěrem trochu Vladčiny teorie. Na proces vytvoření nového účtu (a víceméně na jakoukoli jinou činnost, kde potřebujete součinnost uživatele) aplikuju své pravidlo nebe-peklo-ráj. Co to znamená?

    1. NEBE: Ukažte uživateli nebe, odměnu, která ho čeká. Ať je to nákup na e-shopu nebo využití vaší služby. Vysvětlete mu, co z toho bude mít.
    2. PEKLO: Jako každý správný hrdina, i uživatel si musí svou odměnu zasloužit. Vyvinout nějaké úsilí, projít peklem. V tomto případě vyplnit formulář a ověřit svou identitu. Nudná a nepříjemná činnost, kterou ho musíte provést co nejrychleji, aby to nevzdal.
    3. RÁJ: Uživatel dosáhl svého svatého grálu, dočkal se odměny. Má vytvořený a ověřený účet, peklo nechal za sebou a teď už ho čeká jen radostné využívání vašich služeb. Alespoň do té doby, než bude chtít něco dalšího.
EN